Jak vybrat basketbalový koš

Chcete začít rekreačně hrát basketbal, nebo jste již zkušeným matadorem a chcete zlepšit svou výkonnost či techniku? Pokud chcete trénovat i v domácím prostředí, budete kromě základního vybavení, tedy míče a basketbalových bot a oblečení, potřebovat i basketbalový koš. V tomto článku vám představím základní parametry, které byste měli při jeho výběru brát v potaz. Tak pojďme na to!

basketbal

Velikost

Při výběru basketbalového koše je důležité vědět, pro koho bude koš určen. Podle věku totiž rozlišujeme různé oficiální výšky:

Do 8 let (kategorie U8) je výška 1,9 metru
Do 10 let (kategorie U10) je výška 2,6 metru.
A od 10 let, kam patří ostatní kategorie, je oficiální výška 3,05 metru.

Pokud tedy plánujete vytrénovat budoucí basketbalovou hvězdu, doporučuji zvolit velikost podle oficiálních pravidel. Na trhu se často objevují koše s nastavitelnou výškou, které jsou rozumnou investicí především pro mladší hráče, se kterými může koš růst, případně pro více hráčů rozdílného věku, kteří ocení možnost regulace výšky podle aktuálních potřeb a uživatelů.

Úroveň

Jelikož basketbalových košů je na trhu nepřeberné množství, velmi záleží také na tom, na jaké úrovni se chystáte hrát. Existují menší závěsné koše na dveře a skvěle poslouží jako hračka pro nejmenší nebo jako rozptýlení do kanceláře. Takové koše mají menší průměr obroučky a jsou proto dodávány s menšími a většinou pěnovými či gumovými míči.

Dále můžeme v nabídce najít větší závěsné koše, které už mají desku i průměr obroučky větší a jsou určené k přivrtání na zeď. Poslouží především rekreačním hráčům na občasné venkovní házení na koš.

Nejširší nabídka je v kategorii stojanových košů. Jedná se o samostatně stojící basketbalové koše se základnou, kterou je třeba naplnit vodou či pískem pro lepší stabilitu. Tyto koše je možné využívat venku i ve vnitřních prostorách, například v tělocvičnách. U většiny těchto košů je možné nastavení různých výšek, dražší modely jsou vybaveny i kolečky pro lepší manipulaci a přesun. Využití tedy najdou jak na zahradách, tak pro účely basketbalových klubů.

basketbalový koš
deska basketbalového koše

Deska

Desky basketbalových košů se vyrábějí z různých materiálů, přičemž každý má jiné kvality a odvíjí se od něj i pořizovací cena.

Polyetylen – levnější varianta, která však nemá vlastnosti pro ideální odraz míče a také je náchylnější k poškození. Pro rekreační účely je ale dostačující.

Polykarbonát – tento materiál je pevnější, má lepší odrazové vlastnosti a navíc je průhledný. Využívá se pro oficiální basketbalové koše.

Obroučka

Posledním parametrem je velikost obroučky. Oficiální velikost je s průměrem 45 cm a tloušťkou 2 cm. Vyráběna je zpravidla z oceli. U menších košů určených pro děti se velikost i materiál obroučky může lišit. Dále můžeme rozlišovat obroučku pevnou, kterou najdeme na koších pro děti a rekreační hráče, a obroučku odpruženou, která je na oficiálních koších a je stavěna na případné smeče hráčů.

Tyto 4 základní parametry by pro správný výběr basketbalového koše měly být naprosto dostačující. Pokud chcete trénovat na oficiální zápasy, bude lepší již v tréninku využívat koše s oficiálními rozměry. Pokud je vaším cílem pouze zlepšení fyzické kondice nebo rekreační zápasy s rodinou či přáteli, jistě vám postačí levnější varianty menších rozměrů.

Tomáš Fulín
Decathloňákem jsem od podzimu roku 2016, kdy jsem hledal práci ke studiu, a jelikož se celý můj život točí kolem sportu, Decathlon mě zaujal hned na první dobrou. Posílil jsem prodejnu v Praze na Chodově a doteď jí zůstávám věrný. Ačkoliv se od mala věnuji basketbalu a v dresu Benešova stále brázdím druholigové palubovky, svou cestu Decathlonem jsem začínal jako sportovní poradce na oddělení inline. Po krátkém čase jsem však zamířil k tomu, čemu se věnuji nejvíce – kolektivním sportům. Postupem času jsem vzal poslání Decathlonu za své a měl jsem chuť zde dále růst. To, co mě Decathlon naučil, jsem se rozhodl vrátit mu zpět a stal jsem se sportleadrem basketbalu. Tento projekt se začal postupně naplňovat a v červnu 2020 jsem dostal nabídku na vedení celého oddělení raketových sportů a golfu. Znamenalo to sice odtržení od milovaného basketbalu, ale zároveň novou roli a cenné zkušenosti. Rok se s rokem sešel a v červenci 2021 se kruh uzavřel – v současné chvíli mě můžete potkat na prodejně Decathlon Chodov jako vedoucího oddělení kolektivních sportů. A pokud mě nenajdete zde, budu pravděpodobně pobíhat někde pod bezednými koši, kopat do míče na zeleném pažitu, skákat rybičky pod síť do písku nebo neúnavně kroužit s raketou po antukovém kurtu.

Ohodnoťte článek

Průměrné hodnocení článku 3.8 / 5. Počet hodnocení: 11

Článek zatím nebyl hodnocen

Sledujte nás na sociálních sítích

Podobné články

První fotbalový trénink

První fotbalový trénink

První fotbalový tréninkOBSAH OBLEČENÍ – TEPLÉ POČASÍ | OBLEČENÍ – CHLADNĚJŠÍ POČASÍ | KOPAČKY | VYBAVENÍ A DOPLŇKY​Se začátkem školního roku se do popředí dostávají i různé sportovní kroužky a kluby. Na začátku září je fotbalová sezóna sice již v plném proudu, ale...

dEkáč
dEkáč

Sdílejte článek

Podělte se o článek s přáteli!