Jak vybrat basketbalový koš

Chcete začít rekreačně hrát basketbal, nebo jste již zkušeným matadorem a chcete zlepšit svou výkonnost či techniku? Pokud chcete trénovat i v domácím prostředí, budete kromě základního vybavení, tedy míče a basketbalových bot a oblečení, potřebovat i basketbalový koš. V tomto článku vám představím základní parametry, které byste měli při jeho výběru brát v potaz. Tak pojďme na to!

basketbal

Velikost

Při výběru basketbalového koše je důležité vědět, pro koho bude koš určen. Podle věku totiž rozlišujeme různé oficiální výšky:

Do 8 let (kategorie U8) je výška 1,9 metru
Do 10 let (kategorie U10) je výška 2,6 metru.
A od 10 let, kam patří ostatní kategorie, je oficiální výška 3,05 metru.

Pokud tedy plánujete vytrénovat budoucí basketbalovou hvězdu, doporučuji zvolit velikost podle oficiálních pravidel. Na trhu se často objevují koše s nastavitelnou výškou, které jsou rozumnou investicí především pro mladší hráče, se kterými může koš růst, případně pro více hráčů rozdílného věku, kteří ocení možnost regulace výšky podle aktuálních potřeb a uživatelů.

Úroveň

Jelikož basketbalových košů je na trhu nepřeberné množství, velmi záleží také na tom, na jaké úrovni se chystáte hrát. Existují menší závěsné koše na dveře a skvěle poslouží jako hračka pro nejmenší nebo jako rozptýlení do kanceláře. Takové koše mají menší průměr obroučky a jsou proto dodávány s menšími a většinou pěnovými či gumovými míči.

Dále můžeme v nabídce najít větší závěsné koše, které už mají desku i průměr obroučky větší a jsou určené k přivrtání na zeď. Poslouží především rekreačním hráčům na občasné venkovní házení na koš.

Nejširší nabídka je v kategorii stojanových košů. Jedná se o samostatně stojící basketbalové koše se základnou, kterou je třeba naplnit vodou či pískem pro lepší stabilitu. Tyto koše je možné využívat venku i ve vnitřních prostorách, například v tělocvičnách. U většiny těchto košů je možné nastavení různých výšek, dražší modely jsou vybaveny i kolečky pro lepší manipulaci a přesun. Využití tedy najdou jak na zahradách, tak pro účely basketbalových klubů.

basketbalový koš
deska basketbalového koše

Deska

Desky basketbalových košů se vyrábějí z různých materiálů, přičemž každý má jiné kvality a odvíjí se od něj i pořizovací cena.

Polyetylen – levnější varianta, která však nemá vlastnosti pro ideální odraz míče a také je náchylnější k poškození. Pro rekreační účely je ale dostačující.

Polykarbonát – tento materiál je pevnější, má lepší odrazové vlastnosti a navíc je průhledný. Využívá se pro oficiální basketbalové koše.

Obroučka

Posledním parametrem je velikost obroučky. Oficiální velikost je s průměrem 45 cm a tloušťkou 2 cm. Vyráběna je zpravidla z oceli. U menších košů určených pro děti se velikost i materiál obroučky může lišit. Dále můžeme rozlišovat obroučku pevnou, kterou najdeme na koších pro děti a rekreační hráče, a obroučku odpruženou, která je na oficiálních koších a je stavěna na případné smeče hráčů.

Tyto 4 základní parametry by pro správný výběr basketbalového koše měly být naprosto dostačující. Pokud chcete trénovat na oficiální zápasy, bude lepší již v tréninku využívat koše s oficiálními rozměry. Pokud je vaším cílem pouze zlepšení fyzické kondice nebo rekreační zápasy s rodinou či přáteli, jistě vám postačí levnější varianty menších rozměrů.

Tomáš Fulín
Decathloňákem jsem od podzimu roku 2016, kdy jsem hledal práci ke studiu, a jelikož se celý můj život točí kolem sportu, Decathlon mě zaujal hned na první dobrou. Posílil jsem prodejnu v Praze na Chodově a doteď jí zůstávám věrný. Ačkoliv se od mala věnuji basketbalu a v dresu Benešova stále brázdím druholigové palubovky, svou cestu Decathlonem jsem začínal jako sportovní poradce na oddělení inline. Po krátkém čase jsem však zamířil k tomu, čemu se věnuji nejvíce – kolektivním sportům. Postupem času jsem vzal poslání Decathlonu za své a měl jsem chuť zde dále růst. To, co mě Decathlon naučil, jsem se rozhodl vrátit mu zpět a stal jsem se sportleadrem basketbalu. Tento projekt se začal postupně naplňovat a v červnu 2020 jsem dostal nabídku na vedení celého oddělení raketových sportů a golfu. Znamenalo to sice odtržení od milovaného basketbalu, ale zároveň novou roli a cenné zkušenosti. Rok se s rokem sešel a v červenci 2021 se kruh uzavřel – v současné chvíli mě můžete potkat na prodejně Decathlon Chodov jako vedoucího oddělení kolektivních sportů. A pokud mě nenajdete zde, budu pravděpodobně pobíhat někde pod bezednými koši, kopat do míče na zeleném pažitu, skákat rybičky pod síť do písku nebo neúnavně kroužit s raketou po antukovém kurtu.

Ohodnoťte článek

Průměrné hodnocení článku 3.9 / 5. Počet hodnocení: 14

Článek zatím nebyl hodnocen

Sledujte nás na sociálních sítích

Podobné články

florbalisté při tréninku
Jak vybrat florbalovou hůl

Jak vybrat florbalovou hůl

Jak vybrat florbalovou hůlMožná máte doma malého začínajícího florbalistu nebo florbalistku, možná jste se sami rozhodli začít s touto kolektivní hrou, nebo chcete oprášit své florbalové dovednosti. Pak budete pravděpodobně potřebovat vybrat nové vybavení, aby vaše...

Vyberte si správné boty na fotbal
Jak vybrat kopačky

Jak vybrat kopačky

Jak vybrat kopačkyVýběr správných fotbalových bot je zcela zásadní pro požitek ze hry. S kvalitním obutím můžete využít vašich fotbalových předností a zároveň vylepšit kontrolu míče i přesnost a rychlost střel. V dnešní době nalezneme na trhu nepřeberné množství...

dEkáč
dEkáč

Sdílejte článek

Podělte se o článek s přáteli!